Site Loader
Wyślij zapytanie

Czas idzie do przodu i zmienia wszystko dookoła — dosłownie. Przekształcenia pojawiają się również w przypadku systemów wynagrodzenia. Na chwilę obecną stosuje się już nie tylko te podstawowe metody zapłaty za wykonaną pracę. Coraz częściej również w pracy za granicą pojawiają się nowoczesne sposoby wynagradzania.

Udział w zyskach
Osoby posiadające udziały w danej firmie mogą liczyć na wyższe benefity również ze względu na ich osobistą innowacyjność, która jest zależna przede wszystkim od tego, co nowego wprowadzają do przedsiębiorstwa. Oczywiście im bardziej innowacyjna osoba, tym większych zarobków może się spodziewać.

Wynagradzanie za kompetencje
W dzisiejszych czasach każdy stara się o jak najlepsze wykształcenie. Bardzo często dzieje się tak, że pracodawca wylicza stawkę dla pracownika na podstawie jego kompetencji. Jednak powinny one być adekwatne do wykonywanego zawodu, ponieważ posiadanie kwalifikacji medycznych w zawodzie informatyka jest mało użyteczne i praktycznie bez znaczenia.

Formy kafeteryjne
Polega na tym, aby stworzyć pracownikom składniki, składające się na całe wynagrodzenie. Dotyczy to przede wszystkim kadr specjalistycznych na wysokich szczeblach. Składniki powinny być zmienne, co zapewni możliwość zmiany, kiedy na rynku pojawi się coś znacznie bardziej atrakcyjnego. Dzięki temu mają możliwość posiadania kontroli nad swoimi zarobkami. Wybór poszczególnych składników jest istotny dla ostatecznego wyniku płacy uzyskanej na danej czynności.

Wynagrodzenie grupowe
Na pewno każdy widzi w jak dużym stopniu automatyzacja jest obecna w niemal każdym zakładzie pracy. Ludzie często są w firmie po to, aby wykonywać bardzo skomplikowane i złożone zadania. Jest to metoda, która przede wszystkim motywuje pracowników do lepszej wydajności pracy.
W takich sytuacjach oczywiście pojawia się problem sprawiedliwego wycenienia pracy oraz podział dochodu na jednostkę. Wynagrodzenie jest wyznaczane na podstawie:

  • rozmiaru płacy zasadniczej,
  • udziału w ostatecznym efekcie pracy,
  • podziału na równe części,
  • sposób mieszany.

Wybór formy wynagrodzenia jest bardzo istotny, bo to właśnie od niego jest zależne, ile zarobisz. Jeśli twoje zarobki są w innej walucie, wówczas pamiętaj, że możesz zarobić jeszcze dodatkowo na samym kursie, jeśli podczas wypłaty wynagrodzenia nie jest dokonywane przewalutowanie. Dlatego warto, jest mieć na uwadze kursy poszczególnych walut, ponieważ możesz na tym zyskać całkiem sporo, jeśli tylko wybierzesz odpowiedni moment.

Autor: Maria Tobin