
Coraz częściej można usłyszeć o możliwości sprzedaży odszkodowania z OC. Okazuje się to jedną z recept na zaniżone odszkodowanie i uzyskanie większej sumy niż ta, którą zaproponowało towarzystwo ubezpieczeniowe. Czy faktycznie warto zdecydować się na sprzedaż szkody i jakie formalności są z tym związane?
Łatwa i szybka sprzedaż szkody
Do szkody komunikacyjnej może dojść w każdej chwili. Częstą praktyką stosowaną przez firmy ubezpieczeniowe jest zaniżanie wartości odszkodowania, które zostanie wypłacone poszkodowanemu. Wiele osób pochopnie zgadza się na takie warunki, później żałując swojej decyzji. Z pomocą przychodzą jednak firmy, które w łatwy i szybki sposób oferują wykup szkody. Polega to na tym, że osoba poszkodowana oddaje prawa wierzytelności na rzecz firmy zajmującej się odzyskiwaniem odszkodowania. (https://adwokat-kaliszewski.pl/odszkodowania/) Kancelaria taka po prostu zyskuje prawa do odszkodowania, których osoba poszkodowana się zrzeka. W zamian firma oferuje ustaloną przez strony kwotę, będącą wynagrodzeniem za sprzedaż szkody.
Zalety sprzedaży szkód
Wśród niewątpliwych zalet sprzedaży szkód, należy wymienić możliwość szybkiego pozyskania gotówki, bez dochodzenia swoich roszczeń przed firmami ubezpieczeniowymi. Uzyskanie wyższego odszkodowania od ubezpieczyciela może się bowiem wiązać z koniecznością opłacenia rzeczoznawcy czy dochodzenia swoich praw w sądzie. Sprzedając szkodę, otrzymujemy pieniądze do ręki i nie musimy się niczym więcej martwić, co jest komfortowym rozwiązaniem.

Minusy sprzedaży szkód
Minusem sprzedaży odszkodowania jest to, że uzyskana z tego tytułu kwota może zostać objęta podatkiem dochodowym. Warto rozważyć tę kwestię z firmą wypłacającą należność lub rozwiać wątpliwości kontaktując się z Urzędem Skarbowym. W rzadkich przypadkach zdarza się, że batalie sądowe rozgrywające się pomiędzy ubezpieczycielami a firmami kupującymi szkody powodują konieczność złożenia zeznań właśnie przez osoby poszkodowane, które często o całej sprawie już dawno zapomniały. Jest to spory kłopot, szczególnie że występując w roli świadka, złożenie zeznań na każde wezwanie sądu jest koniecznością.
Artykuł przy współpracy: Adwokat Michał Kaliszewski