Site Loader
Wyślij zapytanie

Bywa, że ludzie postrzegają prawników jako przedstawicieli bardzo szczególnej grupy ludzi. Wręcz niemal kasty, która stoi ponad prawem które sama stanowi, która jest absolutnie nietykalna i która tworzy wokół siebie niejako bardzo konkretne, specyficzne i niedostępne dla ludzi z zewnątrz środowisko. Co do środowiska na gruncie zawodowym, to praktycznie z taką tendencją mamy do czynienia w kontekście bardzo wielu zawodowych grup. Nie tylko prawników czy lekarzy, bo tych drugich bardzo często stawia się w podobnym świetle, w bardzo podobnym ujęciu, co też będzie się przekładać w dużej mierze na to, że ludzie nie będą w stanie jakoś szybko i konkretnie się połapać, że będzie to dzisiaj zadanie bardzo złożone i konkretne.

Ale nie o tym teraz, skupmy się na innych kwestiach, będzie to z całkowitą pewnością mocno otwierające oczy, szczególnie dla osób, które cechują się właśnie tak wąsko ukierunkowanym tokiem rozumowania. Prawnicy, z zasady służą obywatelom pomocą. Chodzi o radców, o adwokatów, którzy bronią interesów swoich klientów. Naprawdę nie jest tak, że to jest zawód z którego obecności na rynku mogą korzystać wyłącznie najbogatsi dysponujący nie wiadomo jak ogromnymi finansowymi zasobami. Tu trzeba rozgraniczać różne kwestie. Owszem, prawnicy zarabiają duże pieniądze, ale nikt nie spojrzy na przykład na to, że mamy do czynienia z bardzo konkretną zawodową drogą, nierzadko kosztowną i wymagającą praktycznie rozwijania wiedzy przez całe życie, by dowiedzieć się jak to wszystko wygląda. Nie jest żadnym sekretem, że tutaj będziemy mogli sobie konkretnie wszystko zorganizować.

Trzeba to wiedzieć i się na tym skoncentrować. Bo nie ma naprawdę żadnej mowy o tym, żeby do całego tematu podejść konkretnie jeśli nie będziemy w ogóle w stanie sami tego zrobić. Pamiętajmy o tym, by nie ulegać stereotypom. Nie ma się co tutaj oszukiwać, dzisiaj jeżeli nie chcemy pewnych rzeczy pojąć w sposób świadomy i włożyć w to nieco wysiłku, będziemy tkwili w ograniczających przekonaniach i błędnie interpretować rzeczywistość, co też niewątpliwie będzie się mogło przełożyć na bardzo konkretne i sensowne rezultaty.

Autor: Maria Tobin