Site Loader
Wyślij zapytanie

Znajomość języków obcych bardzo pomaga na rynku pracy. Nie ma się temu co dziwić, bo dzięki nim można porozumiewać się zarówno z klientami, jak i z pracodawcami w różnych państwach. Niektórzy decydują się oprzeć swoją pracę właśnie na znajomości języka obcego. Najpopularniejszy jest bez wątpienia język angielski. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób wykonuje zawód tłumacza przysięgłego tego języka.

Tłumacze przysięgli – podstawowe informacje

Jak zaznaczono na wstępie, tłumacz języka angielskiego to popularny zawód. Jeżeli jednak chcemy świadczyć pracę w charakterze tłumacza przysięgłego, musimy liczyć się z koniecznością spełnienia pewnych wymogów. Przede wszystkim, zawód tłumacza przysięgłego to zawód zaufania publicznego. Z tego też względu, kandydat na tłumacza przysięgłego nie może być osobą karaną za różnego rodzaju przestępstwa, na przykład te skarbowe i gospodarcze. Konieczna jest także doskonała znajomość języka angielskiego. Warto więc pomyśleć nie tylko o studiowaniu filologii angielskiej, ale także o udziale w różnego rodzaju kursach. Bardzo wskazana jest znajomość prawa w kraju, w którym będziemy pełnić funkcję tłumacza przysięgłego. Należy także zdawać sobie sprawę z tego, że zawód tłumacza przysięgłego wymaga utrzymywania znajomości języka na tym samym poziomie. Oczywiście jeszcze lepiej będzie, jeżeli będziemy regularnie szlifować swoje umiejętności językowe.

Czy tłumacz przysięgły dobrze zarabia?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy tłumacz przysięgły dobrze zarabia. Nie da się jednak w sposób prosty i jednoznaczny odpowiedzieć na postawione w ten sposób pytanie. Wiele zależy bowiem od tego, jak tłumacz przysięgły pracuje. Warto zaś mieć świadomość tego, że tłumacz może zostać zatrudniony w jakimś biurze tłumaczeń. Może również zdecydować się na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Najlepiej zdecydować się na rozwiązanie, które wydaje nam się najkorzystniejsze. Zarobki na stanowisku tłumacza przysięgłego wynoszą średnio około 3500 złotych brutto. W niektórych przypadkach mogą jednak sięgać nawet 6500 złotych. Trzeba przyznać, że zarobki te są dość wysokie i pozwalają na zaspokojenie swoich potrzeb dnia codziennego. Ponadto, praca w zawodzie tłumacza przysięgłego wiąże się z dość dużym prestiżem społecznym. Osoby wykonujące zawód tłumacza przysięgłego są bowiem z reguły szanowane. Warto jednak mieć na uwadze to, że praca ta bywa monotonna. Jeżeli nie lubimy nudy i ciągle poszukujemy nowych wyzwań, lepiej trzy razy zastanówmy się nad tym, czy na pewno chcemy wykonywać zawód tłumacza przysięgłego.

Autor: Maria Tobin